Scholar Athletes | Everett Public Schools

  • Each year, many young men and women represent their schools in competition and in the classroom with class and great success. For those students who demonstrate the character and ability to perform well in competition and in the classroom, special recognition is deserved. This award honors the young men and women of Everett Public Schools who balance athletics with academics. Each season, each high school recognizes one male and one female athlete who exemplify the term student-athlete. Our honorees are listed below.
     
     
    2017-18    
    Cascade Everett Jackson
    Yasin Alissa Lauren Fifield Alexis Nims
    Rana Sabra Daniel Peterson Kevin Lee
    Caitlynn Daniel Robert Pendli Anna Gambish
    Brett Gillis Kate Pohland Jonathan Cook
    Danica Wood Jaden Goodrich Emma Sewell
      Danielle Scanes Connor Flynn
         
     2016-2017    
     Cascade   Everett  Jackson
     Jacob Elenbaas  Rowan Well-Edwards    Nicole Limberg    
     Micki Dang Jacob Rotert  Patrick Follis 
     D'Andre Bryant  Edmund Havener Amelia Leung 
     Mohamednour Mohamednour  Siena Utt Dartagnan Phan 
     Lexi Strike  Christina Blackmon Jamielyn Florendo 
     Cory Guntermann  Klaiten Kermoade Anthony Garcia 
     Sara Thomas    
    2015-2016    
    Cascade   Everett  Jackson
    Madison Kyle  Kiana Keithley  Ashley Sawyer
    Matthew Straughn  Nick Blair  Alex Banning
    Vy Nguyen  Sydney Taggart  Ambika Moore
    Cameron McGrath  Sean Underhill  Jared Johnson
    Cassidy McGhehey  Erin Gordon  Sophie Frost
    Rami Sabra  Alex Wilson  Dylan Roy
         
    2014-2015    
    Cascade  Everett Jackson
    Ashley Turcott - Volleyball   Kayla Heman - Volleyball Celia Evans - Volleyball
    Ken Tran - Boys Cross Country Cooper James - Boys Cross Country Alexander Cheesman - Football
    Maddison Moore - Girls Bowling Caroline Overstreet - Girls Basketball Faithaleen Lopez-Fores - G Basketball
    Christopher Kapetanov - Boys Swim David Popach - Boys Basketball Jinzhyeng Li - Boys Swim
    Audrey Taber - Girls Tennis Emily Olson - Girls Tennis Nicole Castro - Girls Tennis
    David Dukes - Boys Track & Field Peter Gebert - Boys Soccer Karsten Pease - Boys Track & Field
         
    2013-2014    
     Cascade Everett Jackson
     Natalie Watson - Volleyball  Pablo Yao - Football  Grant Follis - Tennis
     Patrick Chung - Tennis  Kathleen Webber - Soccer  Anna Johnson - Volleyball
     Michael Cizek - Swimming  Christina Durr - Bowling  Kelli Kingma - Basketball
     Emily Malos - Basketball  Nick Kopp - Basketball  Riley Waite - Basketball
     KJ Brady - Baseball  Amber Smith - Tennis  Anna Hong - Tennis
     Alyssa Jilk - Track and Field  Lucas Arnestead - Baseball  Steven Ainsworth - Baseball
         
    2012-2013

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Amy Boswell Deborah Peterson Kaela McKee
    Steven Gallardo- Football Grant Beckett James Okubo
    Olivia Tinsley Brittany Ralston Mary Charleson
    Ashahel "AJ" Jenkins- B. Swim Cal Knapp Holden Roberts
    Jack Nazy- Baseball Mindy Gunn Madeline Miller
    Katie Weir- Track and Field Michael Simpson Spencer Robert- Track and Field
         
    2011-2012

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Jessica Parejo- G. Swim Jody Barhanovich- Volleyball Megan Cooley- G. Soccer
    Ryan Bishop- Football Andrew Dickson- Football William Chan- B. Tennis
    Kiana Hood- G. Basketball Jody Barhanovich- G. Basketball Kristin Stoffel- G. Basketball
    Hunter Hudson- B. Swim Shawn Franklin- B. Basketball Trevor White- B. Basketball
    Courtney Smith- Track and Field Maricris Taja- G. Golf Kelsey Fruland- Track and Field
    Devin Bell- Track and Field Mason Newton- Track and Field Luke Hong- B. Soccer
         
    2010-2011

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Vietkanh Vu - Volleyball Kathryn Stewart- G. Tennis Denae Fitz - G. Soccer
    Andrew Olson - B. Cross Country Lucas Sontra - Football Sean Roe - B. Cross Country
    Allison Weir - G. Basketball Jody Barhanovich - G. Basketball Megan McArthur - G. Basketball
    Eduardo Alcantar - B. Swim Matt Gebert- B. Basketball Nick Win - B. Swim
    Natasha Caldwell - G. Track and Field Katie Stewart - G. Tennis Lindsay Robinson - Softball
    Anthony Chiarelli - B. Golf Garrett Robinson - B. Soccer Connor Miele - B. Golf
         
    2009-2010

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Katie Michaelson - G. Swim Kylie Beeson - G. Soccer Juliette Becker- G. Cross Country
    Garrett Johnson - B. Tennis Craig Plendl - B. Tennis Andrew Gay - Football
    Sunprett Bhangoo - G. Bowling Kelsey Holmes - G. Bowling Allison Mae Stephens - G. Bowling
    Eric Marks- Wrestling Matt Gebert - B. Basketball Ryan Todd - B. Basketball
    Taylor Pilkenton - Fastpitch Bryce Gonzales - Baseball Danielle Yun - G. Tennis
    Jacob Malsom - Baseball Stefanie Soelling - G. Golf Mike Wishko - Baseball
         
    2008-2009

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Breanna Huschka - Girls Cross Country Suzy Olsen - Girls Cross Country Jessica Le - Girls Cross Country
    Brayden Shumski - Boys Cross Country David Andre - Football Daniel Kwong - Boys Tennis
    Breanne Mattson - Girls Bowling Alysia Letourneau - G Basketball Macy Medima - Cheer
    Masih Ahmad - Wrestling Michael Iringan - Boys Swim Michael Shapiro - Wrestling
    Jamie Armintrout - Girls Golf Elizabeth Reed - Fastpitch Alison Ponce - Track
    Brian McPartland - Baseball Casey Church - Boys Soccer Benjamin Todd - Boys Soccer
         
    2007-2008

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Paul Heer - Football Katie Gebert - Girls Cross Country Germaine Salmine - Dance
    Kristin Villanueva - Volleyball Andy Monro - Boys Tennis Richard Oam - Boys Tennis
    Maddie Molenda - Girls Basketball Chrissy Taylor - Girls Bowling Ryan Todd - Boys Basketball
    Matt King - Boys Basketball Alex Tarr - Boys Swimming Kristi Kingma - Girls Basketball
    Chris Wilson - Track Brent Swezey - Baseball Christopher McGee - Baseball
    Lezlie Grieson - Girls Golf Maggie Burton - Girls Golf Danielle Bowlden - Girls Golf
         
    2006-2007

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Liz Gross - Girls Soccer Makenna Brinster - Girls Soccer Laice Valera - Cross Country
    Tyson Rickman - Cross Country Cameron McKinnon - Football Hunter Spencer - Football
    Keri MacDonald - Cheer Maureen Frauenholtz - Girls Basketball Danielle Peterson - Dance
    Brian Li - Boys Swimming John Raby - Wrestling Matt Heneghan - Boys Basketball
    Madison Everett - Girls Tennis Claire Welly - Fastpitch Rachel Bhak - Girls Tennis
    Derek Weigelt - Boys Soccer Brian Barhanovich - Boys Golf Ryan Young - Boys Golf
         
    2005-2006

     

     
    Cascade Everett Jackson
    Jennifer Pederson - Girls Swimming Shawna Held - Cross Country Amber Pleasant - Girls Swimming
    Russell Herzog - Boys Tennis Mitch Sontra - Boys Tennis Eugene Song - Boys Tennis
    Victoria Leander - Girls Basketball Heather Campbell - Girls Basketball Mike Zuzula -Wrestling
    Jon Flanagan - Boys Swimming Alex Wirtheimer - Boys Basketball Kristi Kingma - Girls Basketball
    Cameron Wheeler - Boys Soccer Tommy Andre - Track Jeff Mohrweis - Baseball
    Sara Shaw - Softball Cori Moore - Track Allison Body - Track